مجلات سلامتی

مکمل کربوهیدرات چیست؟| تاثیری مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی

مکمل کربوهیدرات چیست

اگر شما هم از لاغری و ضعیف بودن عضلات بدن خود رنج می‌برید، اولین قدم شروع ورزش و استفاده از مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی است. این مکمل علاوه بر جلوگیری از تحلیل عضلات، باعث تقویت آن‌ها و افزایش حجم عضله می‌شود. این ماده منبع انرژی است که بدن از آن تغذیه می‌کند. به دلیل فشار زیاد تمرین در بدنسازی، ممکن است بدنتان از ذخایر انرژی استفاده کند، اما این ذخایر در مدتی کوتاه تمام می‌شوند. از این جهت نیاز به ذخیره انرژی قوی‌تری دارید‌. کربوهیدرات این خلا را به راحتی پر می‌کند. برای خرید این محصول بهتر است با انواع مکمل، مزایای و معایب آن آشنا شوید.

مکمل کربوهیدرات چیست؟

کربوهیدرات به لحاظ علمی نوعی ساکارید محسوب می‌شود. کربوهیدرات‌ها مانند مکمل انرژی زا دارای منبع انرژی هستند که بدن از آن‌ها استفاده می‌کند. به نکته توجه کنید که بدن می‌تواند از ذخایر پروتئین و چربی برای تامین انرژی نیز استفاده کند، اما این دو منبع به تنهایی کافی نیست و عملکرد بدن با آن‌ها به سطح مطلوب نمی‌رسد. پس از این‌که مکمل کربوهیدرات به بدن می‌رسد به گلوکز تجزیه شده و به عنوان انرژی در دسترس بدن قرار می‌گیرد. گلوکز، مطلوب‌ترین منبع انرژی برای ماهیچه‌ها و مغز است و به همین دلیل هم به صورت خام قابل استفاده نیست و باید تغییر شکل پیدا کند. گاهی اوقات بدن به انرژی نیازی ندارد و از طریق متابولیسم کربوهیدرات را به گلیکوژن تبدیل می‌کند و این گلیکوژن در بدن ذخیره می‌شود. زمانی که شما به انرژی نیاز داشته باشید، بدن از این ذخیره گلیکوژن در ماهیچه‌ها کبد استفاده می‌کند. ابتدا گلیکوژن به گلوکز تبدیل شده و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بدن به اندازه کافی ذخیره گلیکوژن داشته باشد، کربوهیدرات‌‌ها به چربی در بدن تبدیل می‌شود. به همین دلیل زمانی که از مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی استفاده می‌کنید می‌بایست تمرینات خود را به صورت منظم انجام دهید.

مکمل کربوهیدرات چه تاثیری در بدنسازی دارد؟

تاثیر کربوهیدرات در بدنسازی

سال‌هاست که این تصور وجود دارد، کربوهیدرات‌ها مواد مضری برای بدن هستند. از این رو اکثر افراد تصمیم می‌گیرند که رژیم‌های کم کربوهیدرات و کتوژنیک بگیرند. از این جهت خیلی از بدنسازان از خوردن این مکمل خودداری می‌کنند. بزرگ‌ترین مشکل این است که بدنسازان فقط استفاده از مکمل پروتئین را مناسب می‌دانند. زمانی شما از تاثیر مکمل کربو در بدنسازی مطلع می‌شوید که هنگام مصرف، قدرت بیش‌تری احساس می‌کنید. همچنین ماهیچه‌ها توانایی بالایی برای رشد دارند‌. علاوه بر این عضلاتتان کم‌تر تحلیل می‌رود و شما شاهد افزایش متابولیسم بدنتان می‌شوید. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که این مکمل سرعت هضم بالایی دارد. این موضوع تحت تاثیر منابع غذایی وارد شده در بدن است. برای بررسی این موضع می‌بایست از اصطلاح گلایسمی کمک بگیریم‌. هر چقدر اندازه شاخص گلیسمی بالاتر باشد، هضم کربو با سرعت بالاتری انجام می‌شود. در صورت پایین‌ بودن این شاخص، سرعت هضم هم‌ پایین‌تر است. این سرعت اهمیت بسیار زیادی دارد و به هورمون انسولین مربوط می‌شود. انسولین هورمونی آنابولیک و قدرتمند است که با مصرف کربوهیدرات ترشح می‌شود. اگر کربوهیدرات خیلی سریع هضم شده باشد، این هورمون افزایش پیدا می‌کند. اگر کربوهیدرات به صورت کند هضم شود، میزان ترشح انسولین کم‌تر می‌شود. به این صورت است که مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی اهمیت دارد.

مزایا و عوارض کربوهیدرات در ورزش بدنسازی

از طریق آگاهی به مزایای مصرف کربوهیدرات در ورزش بدنسازی می‌توانید تصمیمات بهتری برای مصرف این مکمل بگیرید. این مزایا در زیر آمده است:

کاهش خستگی در بدن

یکی از مزایای مکمل کربوهیدرات این است که انرژی بدن را هنگام ورزش تامین می‌کند. بدن در حالت عادی هنگام چنین ورزش‌هایی خسته می‌شود و‌ گلیکوژن مصرف می‌کند و شما احساس خستگی می‌کنید. از این رو مکمل کربوهیدرات بدنتان را ریکاوری می‌کند‌‌. هم چنین استفاده از بهترین مولتی ویتامین برای ورزشکاران در کاهش خستگی تاثیر مثبتی دارد.

افزایش عملکرد بدن

برای آگاهی به بالابردن عملکرد بدن توسط مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی، بهتر است به این مثال توجه کنید: برای بلند کردن وزنه‌ای بدن نیاز به انرژی دارد. ATP یا آدنوزین تری فسفات تنها منبع انرژی است که عضلات را برای منقبض شدن آماده می‌کند. منبع انرژی بدن خیلی سریع تمام می‌شود و برای بهتر شدن عملکرد بدن نیاز به انرژی جایگزین دارد. در غیر این صورت و جایگزین نکردن منبع انرژی، ست‌های تمرینی شما تمام می‌شود. بدن با تجزیه کراتین فسفات یا cp می‌تواند ذخیره atp خود را دوباره شارژ کند. به طور کلی ماهیچه‌ها برای ۸ تا ۱۲ ثانیه می‌توانند کراتین فسفات را ذخیره کنند. در نهایت این انرژی تمام شده و فرآیند گلیکولیز آغاز می‌شود. به همین دلیل در این ورزش برای افزایش عملکرد بدنتان نیاز به مصرف مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی دارید. شما باید مکمل کربوهیدرات با گلایسمی بالا را قبل از تمرین آغاز کنید تا گلوکز آزاد شده در طول تمرین مورد استفاده قرار بگیرد.

معکوس کردن فرایند کاتابولیکی

معکوس کردن فرایندهای کاتابولیکی به علت افزایش ترشح انسولین پس از مصرف مکمل کربوهیدراتی است. با معکوس کردن چنین فرایندهایی، از تجزیه عضلات جلوگیری می‌شود. در واقع انسولین، هورمون کاتابولیک کورتیزول را از انجام متابولیسم تجزیه عضلات باز می‌دارد. از این جهت دیگر نیازی نیست بدن برای بدست آوردن انرژی خود از ماهیچه‌ها استفاده کند. هنگامی که میزان انسولین خون بالا باشد، سطح کوتیزول پایین می‌آید. در واقع می‌توان گفت که این موضوع یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کربوهیدرات در بدنسازی است. به صورت کلی در طول تمرین، بدن شما در حالت کاتابولیک قرار دارد. چرا که مقدار کورتیزول بالاست. در این شرایط مصرف کربوهیدرات با گلیسمی بالا قبل از تمرین باعث خنثی شدن فرایند کاتابولیک می‌شود.

فرم دهی و تناسب اندام

با مصرف مکمل کربوهیدرات، عملکرد بدن بهبود می‌یابد و شما در حین تمرینات شاهد رشد عضلانی خود هستید. می‌توان گفت که انسولین، سنتز پروتئین را در بدن افزایش می‌دهد که این مهم‌ترین موضع در بدنسازی به شمار می‌رود. انسولین از طریق انتقال آمینو اسیدها از جریان خون به عضلات باعث رشد عضلات می‌شود.از طرفی مکمل آمینو اسید از تخریب و تجزیه ماهیچه‌ها پیشگیری می کند و می توان همذا مکمل کربو استفاده کرد.
همچنین از عوارض این مکمل می‌توان به این نکته اشاره کرد که برخی افراد دارای دستگاه گوارش حساسی هستند و ممکن است با خوردن پودر کربوهیدرات دچار عوارضی مانند نفخ، دل درد، دل پیچه یا اسهال شوند. در صورت بروز این علائم بهتر است مصرف آن را محدود کنید.

بهترین زمان مصرف مکمل کربوهیدرات برای افزایش حجم

بهترین زمان مصرف کربوهیدرات برای حجم در دوره‌های تمرینی مختلف، متفاوت است:

مصرف کربوهیدرات قبل از ورزش

در صورتی که تمرینات استقامتی انجام می‌دهید، نیاز به منبع انرژی زیادی دارید. به همین دلیل بهتر است از این مکمل‌ها به عنوان میان وعده استفاده کنید.

کربوهیدرات پس از ورزش

استفاده از مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی همراه با پروتئین پس از ورزش به سنتز پروتئین کمک کرده که باعث افزایش عضله سازی می‌شود. استفاده از این مکمل بعد از بدنسازی تجزیه پروتئین را کند می‌کند. استفاده از کربوهیدرات ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت پس از تمرین باعث بازیابی منابع گلیکوژن و افزایش حجم عضلات می‌شود.

بهترین مکمل کربوهیدرات برای افزایش وزن

مکمل کربوهیدرات برای افزایش حجم

مکمل کربوهیدرات برای وزن تاثیر بسیار زیادی دارد. به این صورت که دیگر نیازی به خوردن سیب زمینی و برنج در حجم زیاد ندارید. اگر گلوکز در بدن استفاده نشود، به صورت چربی ذخیره شده و این به معنی چاقی و افزایش وزن است. زمانی که برای افزایش حجم، مکمل کربوهیدرات می‌خورید، بدنتان این ماده را تجزیه می‌کند. گلوکز در خون وجود دارد و می‌بایست به مقصد خود برسد. در نتیجه سلول‌ها برای این‌که اجازه عبور گلوکز را بدهند دستور ترشح انسولین را صادر می‌کنند و گلوکز به مقصد خود یعنی مغز یا عضلات می‌رود. در برخی زمان‌ها شرایطی بوجود می‌آید که بدن به گلوکز نیازی نداشته باشد و انسولین باعث می‌شود گلوکز به گلیکوژن تبدیل شود و این مواد در ماهیچه‌ها و کبد ذخیره می‌شود. زمانی که بدن به گلوکز نیاز نداشته باشد، انسولین به سلول‌ها آسیب زده و به تری‌گلیسیرید تبدیل می‌شود. ممکن است تصور کنید این روند برای بدنتان خوشایند نباشد. زمانی که مصرف کربوهیدرات با ورزش سنگین همراه باشد، به جای ساخت چربی، در بدن عضله ساخته می‌شود. همین موضوع به افزایش وزن نتان کمک می‌کند.

بهترین مکمل کربوهیدرات برای افزایش حجم

اگر در حال انجام تمرینات بدنسازی به صورت حرفه‌ای هستید، مکمل کربوهیدرات بهترین و کمک کننده‌ترین مکمل برای افزایش حجم عضله‌ها در بدنسازی محسوب می‌شود. همانطور که گفته شد، برای انجام حرکات ورزشی نیاز به انرژی دارید. بدن این انرژی را به صورت atp ذخیره می‌کند. ATP حالتی از انرژی است که می‌تواند انقباض عضلانی را فعال کند، اما این انرژی فقط برای دو ثانیه ذخیره می‌شود. برای بدست آوردن مجدد atp، بدن می‌بایست کراتین فسفات را تجزیه کند. کراتین فسفات هم فقط برای ۵ ثانیه می‌تواند انرژی را تامین کند. پس از این مراحل، عضلات از گلیکوژن ذخیره شده جهت تامین انرژی خود استفاده می‌کند. دقیقا در همین زمان مصرف مکمل کربوهیدرات برای حجم توصیه می‌شود و این ماده به کمک بدن می‌آید. از این رو اگر با مکمل پروتئین برای بدنسازی استفاده شود باعث می‌شود که عضلات پر حجم‌تری داشته باشید.

مکمل کربوهیدرات و ارتباط آن با بدنسازی

هنگام انجام تمرینات بدنسازی به مکملی احتیاج دارید که علاوه بر تامین انرژی بدنتان، باعث افزایش حجم عضله و جلوگیری از تحلیل آن‌ها شود. خرید مکمل کربوهیدرات برای بدنسازی یکی از بهترین انتخاب‌ها به شمار می‌رود. چرا که این مکمل می‌تواند از طریق سنتز گلیکوژن انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند. همچنین این مکمل باعث افزایش حجم عضله، افزایش وزن برای افراد لاغر و بهبود عملکرد بدن هنگام تمرین می‌شود. شما می‌توانید با توجه به شرایط بدنی و تمرینی خود، این مکمل کربوهیدراتی را مصرف کنید. البته زیاده روی در مصرف آن باعث نفخ و دردهای شکمی می‌شود.

امتیاز دهید post

درباره پژمان جاهدان

پژمان جاهدان متولد 20 دی 1373 می باشد که دارای تحصیلات دانشگاهی با مدرک لیسانس تربیت بدنی است. وی با 20 سال سابقه درخشان در زمینه ورزش حرفه ای فعالیت دارد. آقای جاهدان از سال 96 فعالیت خود را در فروش مکمل شروع کرده و تخصص او در حوزه مکمل های ورزشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *