مجلات سلامتی

تاثیر مثبت مکمل آمینو اسید برای عضله سازی در ورزشکاران حرفه ای

مکمل آمینو اسید برای بدنسازی

هدف اکثر ورزشکاران از بدنسازی، افزایش توده عضلانی است. بطور معمول فعالیت ورزشی سنگین و حرفه ای نقش موثری در رسیدن به این هدف دارد اما با استفاده از مکمل آمینواسید برای بدنسازی می توان زودتر به نتیجه دلخواه رسید. مکمل‌های آمینواسید یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع مکمل‌های تغذیه در بازار مکمل‌های ورزشی و بهداشتی هستند. آمینواسیدها، سازنده اصلی پروتئین‌ها در بدن، اسیدهای آمینه بوده که نقش بسیار مهمی در حفظ و رشد عضلات، بهبود عملکرد ورزشی، تسریع در بهبود بعد از صدمات و تقویت سیستم ایمنی دارند. مصرف مکمل‌های آمینواسید، به‌عنوان یک راهکار ساده و مؤثر برای تأمین نیازهای آمینواسیدهای بدن، می‌تواند به شما کمک کند تا به هدف‌های ورزشی خود مانند افزایش حجم و توده عضلات برسید.

مکمل آمینو اسید چیست؟

مکمل آمینواسید؛ تشکیل شده از آمینواسید ضروری بدن است که نقش موثری در افزایش توده عضلانی و حفظ آن دارد. این نوع مکمل‌ها می‌توانند از تخریب و همچنین، تجزیه ماهیچه‌ها جلوگیری کند. ازآنجایی‌که مکمل آمینواسید حاوی موارد مغذی مانند: انواع پروتئین و ویتامین‌ها است، نقش مهمی در عضله سازی ورزشکاران دارد.

تاثیر مکمل آمینو اسید برای عضله سازی چگونه است؟

عضله سازی یکی از مهم‌ترین مراحل بدنسازی است. هنگامی که گلوکوز دردسترس بدن باشد؛ بدن آن را می‌سوزاند در غیر این صورت، پروتئین‌های ضروری تجزیه و سوخت می‌شوند در نتیجه عضلات از بین می‌روند. مکمل‌های آمینواسید با تامین پروتئین بدن کمک می‌کنند تا توده‌های عضلانی بزرگ شده و پروتئین کافی جهت سوخت مورد نیاز در دسترس بدن قرار بگیرد.

مزیت‌های مکمل آمینو اسید برای عضله سازی در ورزشکاران

مکمل آمینواسید برای حجم و رشد عضلات بین بدنسازان محبوبیت زیادی دارد. از طرفی مکمل‌های آمینواسید ذخایر آمینواسیدی را در عضلات اسکلتی شما بالا می‌برند و همچنین سطح نیتروژن بدن را افزایش می‌دهند. آمینواسید موجود در این نوع مکمل‌ها بین اتروفی و رشد عضلانی شما تعادل برقرار می‌کند. از جمله مزیت‌های مکمل‌های آمینواسید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. هم چنین از مکمل پروتئین برای بدنسازی در کنار مکمل آمینو اسید می توان استفاده کرد.

بهبود عملکرد ورزشی

به عنوان یک ورزشکار مهم است که مکمل‌های آمینواسید را در کنار رژیم غذایی و همراه با پروتئین بالا مصرف کنید. این روند به افزایش توده عضلانی شما کمک می‌کند. بعد از ورزش بدن شما به ریکاوری نیاز دارد، مصرف این نوع مکمل‌ها در تسریع این فرایند به شما کمک می‌کند. همچنین مکمل آمینواسید برای عضله سازی در ورزش از مزیت‌های عالی برخوردار است.

بهترین مکمل آمینو اسید برای عضله سازی و حجم

مکمل آمینو اسید برای بدنسازی، انواع مختلفی دارد که بهتر است متانسب با نیاز بدنتان آن‌ها را انتخاب و مصرف کنید. به موارد زیر دقت کنید.

 1. آمینو وی 222 و ال کارنیتین دوبیس|225 قرص|325 سروینگ
 2. آمینوبولیک 5500 مگاکیس الیمپ|400 کپسول|100 سروینگ
 3. آمینو وی 10000 ناترند|100 قرص|100 سروینگ
 4. آمینو ساپورت پی اچ دی|180|60 سروینگ
 5. آمینو وی 4600 کارن|243 قرص|81 سروینگ
 6. آمینو 6000 بلید اسپرت| 300 قرص|37 سروینگ
 7. آمینو 7500 بلید اسپرت|325 قرص|54 سروینگ
 8. آمینو 10000 بلید اسپرت|350 قرص|50 سروینگ
 9. آمینواسید شاخه‌ایی
 10. گلوتامین و ریکاوری
 11. آمینواسید ضروری
 12. آمینواسید میکس
 13. آمینو گوشت
 14. آمینو وی

نحوه مصرف مکمل‌های آمینو اسید

نحوه کصرف مکمل آمینو اسید برای بدنسازی

عوامل متعددی در نحوه مصرف مکمل آمینواسید موثرند. اما به‌طورکلی می‌توانید 3 الی 6 گرم از این مکمل در طول روز کافی است. البته برای هر فرد این مقدار ممکن است متفاوت باشد. بهتر از در این زمینه با پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید که بهترین زمان مصرف مکمل آمینواسید قبل از تمرین، بعد از تمرین و صبح‌ها است. اگر در زمان‌های گفته شده مکمل را مصرف کنید؛ میزان استقامت و توانایی شما برای انجام فعالیت بدنی تامین شده و تمرین خوبی را پشت سر خواهید گذاشت.

نحوه مصرف مکمل آمینواسید قرصی

به منظور مصرف مکمل آمینواسید کپسولی و قرصی، بهتر است طبق دستورالعمل مصرف کنید. به صورت کلی می توان 4 تا 12 عدد قرص را درطول روز مصرف کرد.

نحوه مصرف مکمل آمینو اسید پودری

مکمل آمینواسید برای بدنسازی اگر به‌صورت پودر باشد بهتر است قبل از تمرین، بعد از تمرین و بعد از بیدار شدن به مقدار یک اسکوپ که معادل 5 گرم است را در 30 گرم آب حل کنید. البته می‌توان به‌جای آب از آبمیوه نیز استفاده کرد.

نحوه مصرف مکمل آمینواسید مایع

برای استفاده از مکمل آمینواسید مایع بهتر است قبل از تمرین، بعد تمرین و بعد از بیدار شدن، یک سروینگ بنوشید.

عوارض مصرف مکمل آمینواسید

مکمل آمینواسید در کنار فواید عالی، عوارضی نیز دارد که بهتر است قبل از مصرف آن‌ها را بدانید.

 1. عرق کردن
 2. خستگی مضاعف
 3. اختلالات گوارشی
 4. عدم جذب آمینواسیدهای ضروری بدن
 5. بالا رفتن سطح آمونیاک بدن
 6. کاهش روند جذب آب
 7. از کار افتادن ریه و اختلال در عملکرد آن
 8. احتمال آسیب‌های مغزی
 9.  مشکلات کبدی
 10. حساسیت و آلرژی
 11. تداخل دارویی

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید.

چه خوراکی هایی حاوی آمینواسید هستند؟

جایگزین غذایی مکمل آمینو اسید برای بدنسازی

بجز مکمل آمینواسید برای بدنسازی، می توانید امینواسیدها را در موارد غذایی و خوراکی های دیگر نیز یافت کنید که به شرح زیر هستند.

 1. مرغ
 2. گوشت قرمز
 3. ماهی
 4. غذاهای دریایی
 5. لبنیات مانند: شیر، پنیر و ماست
 6. دانه چیا
 7. تخم مرغ
 8. پنیر سویا
 9. کینوآ
 10. آجیل
 11. میوه و سبزیجات
 12. حبوبات

نکاتی که قبل از خرید مکمل آمینو اسید باید رعایت شود

 • مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه: قبل از مصرف مکمل آمینواسید، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف آن با توجه به سیستم بدنی شما گزینه مناسبی است یا خیر.
 • بررسی ترکیبات آن: قبل از خرید، برچسب محصول را بادقت مطالعه کنید و اطلاعات تغذیه‌ای آن را بررسی کنید. مطمئن شوید که محتوای آمینواسیدها و دیگر ترکیبات موجود در مکمل مناسب نیازهای شماست.
 • بررسی کیفیت و اعتبار برند: انتخاب برند باکیفیت و اعتبار در بازار بسیار مهم است. قبل از خرید، به برند، استانداردها و گواهینامه‌های کیفیت محصول توجه کنید.
 • مطالعه نظرات و تجربیات کاربران: خواندن نظرات و تجربیات دیگران در مورد مکمل آمینواسید برای بدنسازی، می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری بگیرید.

مصرف مکمل‌های آمینو اسید با چه داروهایی تداخل دارد؟

مصرف مکمل‌های آمینواسید با داروهای مختلفی از جمله قند خون تداخل داشته و در صورت مصرف ممکن است وارد کمای قندی شوند. این یک عارضه بسیار خطرناک است که ممکن است منجر به مرگ فرد نیز بشود. از جمله داروهای دیگر که لا این نوع مکمل تداخل دارند می‌توان به کورتیکواستروئیدها اشاره کرد.

خرید مکمل آمینو اسید

برای خرید مکمل‌های آمینواسید سعی کنید از مراکز معتبری این کار را انجام دهید؛ زیرا ممکن است به‌منظور سودجویی تاریخ انقضا آن را دست‌کاری کنند. جهت خرید این نوع مکمل‌ها می‌توانید به فروشگاه‌های ورزشی، داروخانه‌ها و سایت‌های آنلاین فروش مکمل‌های ورزشی مراجعه و تصمیم خود را نهایی کنید. با مراجعه به فروشگاه هاکان مکمل‌های آمینواسید را با تولید بهترین برندها خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *