مجلات سلامتی

تاثیر مستقیم مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری ورزشکاران

تاثیر مستقیم مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری ورزشکاران

استفاده از مکمل گلوتامین برای لاغری و تناسب اندام به خصوص برای ورزشکاران، موثر است. به خصوص افراد بدنساز با مکمل گلوتامین آشناییت کامل دارند. علاوه بر تاثیر گلوتامین بر لاغری و تناسب اندام، این مکمل ورزشی، سبب حفظ عضلات و درمان برخی بیماری‌ها نیز می‌شود. استفاده از مکمل گلوتامین، اصولا بدون عوارض است. چرا که این ماده،به صورت طبیعی در بدن هم ساخته می‌شود. اما به طور کل برای مصرف مکمل و قرص گلوتامین، باید میزان دوز مصرف آن را بسته بر نظر پزشک تعیین کرد. چرا که در صورت مصرف بی‌رویه عوارضی را نیز از خود نشان می‌دهد.

بهترین زمان مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری

زمان مصرف مکمل و قرص گلوتامین برای لاغری در همه افراد یکسان نیست و به سطح فعالیت بدنی شخص بستگی دارد. اینکه این مکمل را به صورت قرص یا شیک پروتئینی مصرف کنید، چندان تفاوتی ندارد و در هر صورت تاثیر خود را بر روی عضلات خواهد گذاشت‌. اما انتخاب زمان درست مصرف مکمل گلوتامین، می‌تواند تا حد زیادی عوارض جانبی را کاهش دهد و از این رو بسیار پر اهمیت است. بهترین زمان مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری موقعیت‌های زیر توصیه می‌شود:

مصرف مکمل گلوتامین بعد از تمرینات ورزشی

بر اساس تحقیقات پزشکی، یکی از بهترین زمان‌های مصرف گلوتامین، بعد از تمرینات ورزشی است. چرا که در آن زمان می‌توانید تا حد زیادی به افزایش تولید هورمون رشد کمک کنید. افزایش روند تولید هورمون رشد، با مزایای قابل ملاحظه‌ای همراه است:

 • افزایش بافت ماهیچه‌ای و عضلانی
 • افزایش یافتن متابولیسم بدن و کمک کردن به لاغری
 • کاهش چربی
 • کاهش مصرف قند
 • بهبود یافتن سنتز پروتئین عضله
 • ریکاوری بدن
 • کاهش درد بعد از فعالیت سنگین

علت مزایای فوق این است که بعد از انجام فعالیت‌های پرتحرک، بدن راحت‌تر قادر است تا مواد معدنی مانند آمینو اسیدها را جذب کند. همین موضوع سبب می‌شود تا بافت عضلانی، حالت اصلی خود را حفظ کرده و عضلات نیز تحلیل نروند. مصرف مکمل گلوتامین و مکمل آمینو اسید هم به صورت ترکیبی به صورت شیک پروتئینی و هم به صورت قرص در محدوده ۵ تا ۱۵ گرم عوارضی ایجاد نمی‌کند. می‌توانید این مکمل فوق العاده را در حین تمرین و یا ۲۰ دقیقه بعد از تمرین مصرف کرده تا ریکاوری بدنتان را بعد از فعالیت‌های سنگین تسهیل ببخشید. همچنین گاها با دردهای عضلانی شدید بعد از فعالیت‌های ورزشی شدید مواجه می‌شوید که مصرف گلوتامین سبب کاهش این گونه دردهای عضلانی نیز خواهد شد.

مصرف گلوتامین قبل از خواب و تاثیر بر لاغری

اگر قبل از خواب با معده خالی اقدام به مصرف گلوتامین کنید، به کاهش وزن خود نیز کمک بزرگی کرده‌اید. این موضوع به تایید انجمن ISSA نیز رسیده است. علت لاغری و کاهش وزن با مصرف گلوتامین، به این دلیل است که هنگام خواب، ترشح هورمون رشد به حداکثر خود می‌رسد. مصرف قرص گلوتامین باعث می‌شود که این میزان ترشح نیز افزایش یابد. اینگونه هنگام خواب هم سوخت و ساز بدن در درجه بالایی قرار می‌گیرد و در نهایت منجر به کاهش وزن و لاغری خواهد شد. می‌توانید قبل از خواب ۵ گرم از بهترین مکمل گلوتامین را مصرف کرده تا با تاثیر شگفت انگیز آن بر روی تناسب اندام خود آشنا شوید. همچنین مصرف گلوتامین بعد از بیدار شدن از خواب نیز زمان مناسبی را برای جذب مواد معدنی فراهم می‌آورد و به نوبه خود در کاهش وزن موثر است. به توصیه پزشکان موثر ترین زمان مصرف گلوتامین، مواقعی است که معده خالی باشد.

تاثیر مکمل گلوتامین بر لاغری

بهترین زمان مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری

مصرف گلوتامین برای حفظ سلامتی بدن و عدم تحلیل عضلات از واجبات است. در واقع این ماده در خود بدن نیز تولید می‌شود. اما مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری سبب شده تا شما راحت‌تر به تناسب اندام برسید. همچنین گلوتامین، جلوی رخداد بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت و تضعیف سیستم ایمنی را می‌گیرد. عده‌ای تاثیر مکمل گلوتامین بر لاغری را جدی نمی‌گیرند و باور نمی‌کنند که چگونه این ماده مکمل حتی بدون تغییر رژیم غذایی منجر به کاهش وزن می‌شود. اما بر اساس مطالعات به دست آمده به این نتیجه رسیدند که مصرف گلوتامین منجر به کاهش چربی‌های دور شکم شده و احتمال بروز سکته و یا سایر حملات قلبی را به حداقل می‌رساند. علت این موضوع در سه مورد خلاصه می‌شود:

 • اول اینکه مکمل‌های دارای گلوتامین، سبب می‌شوند که ساختار و ترکیب میکروبیوم روده تا حد زیادی تغییر کند که در نهایت این تغییر موجب کنترل وزن خواهد شد.
 • دوم آنکه گلوتامین موجب بهبود التهاب می‌شود. بهبود التهاب از بیماری‌های مزمن چاقی نیز جلوگیری می‌کند.
 • سومین دلیل، مربوط به کسانی است که به دیابت مبتلا هستند. این افراد با مصرف گلوتامین تا حد زیادی می‌توانند قند خون خود را کنترل کنند. علاوه بر آن گلوتامین به کنترل ترشح انسولین نیز کمک می‌کند و موجب خودداری از افزایش وزن ناشی از قند خون خواهد شد.

رویه مصرف گلوتامین برای کاهش وزن

گلوتامین هم در بدن ساخته می‌شود و هم در بیشتر مواد غذایی وجود دارد. مکمل گلوتامین به صورت پودر، کپسول و قرص نیز یافت می‌شود. مصرف آن در محدوده ۳ تا ۵ گرم در روز ایمن است و خطری ندارد. البته اگر منظورتان مستقیماً کاهش وزن است، باید دوزهای بالاتر از ۳۰ گرم را مصرف کنید. طریقه مصرف گلوتامین به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر بوده. برای مثال می‌توانید پودر گلوتامین را با آب یا مایعات دیگر میل کنید و یا قرص و کپسول آن را تهیه کرده و به راحتی از فواید آن بهره‌ ببرید. اگر قصد دارید که پودر گلوتامین را با آب ترکیب کنید ، توجه به این نکته ضروری است که هیچگاه از آب یا مایعات داغ استفاده نکنید. چرا که سبب می‌شود اثر گلوتامین از بین برود.

عوارض مصرف مکمل گلوتامین برای لاغری

مصرف گلوتامین برای لاغری، باید با دوزهای بالاتر از ۳۰ گرم صورت پذیرد. این اتفاق در کوتاه مدت عوارضی ندارد. هرچند که حتماً میزان دوز مورد مصرف باید با مشورت پزشک تعیین شود. توجه داشته باشید که مقدار مصرف گلوتامین برای لاغری در هر فرد متفاوت است و بسته به میزان فعالیت روزانه و متابولیسم بدن تعیین می‌شود. اگر با مشورت و مشاوره پزشک محدوده مصرف خود را مشخص کنید، مصرف گلوتامین برایتان عارضه‌ای به وجود نمی‌آورد. اما اگر به صورت خودسرانه میزان دوز مصرفی را بالا ببرید، در مواردی بروز عوارض زیر مشاهده می‌شود:

 • حالت تهوع، استفراغ، دل پیچه و معده درد
 • تورم دست و پا و سایر اندام‌ها به خصوص صورت
 • سردرد، گیجی و سرگیجه، احساس خستگی مکرر و خواب آلودگی
 • بثورات پوستی، خارش و التهاب خفیف
 • افزایش تعریق به خصوص عرق سرد
 • خشکی دهان و تنگی نفس
 • آبریزش بینی
 • درد قفسه سینه و کمردرد

در صورت بروز هر یک از علائم فوق و یا بروز حالاتی مانند علائم سرماخوردگی، در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

موارد منع مصرف گلوتامین

گلوتامین یک مکمل غذایی بی نظیر است که علاوه بر کاهش وزن، مزایای زیادی دارد. اما همه افراد نمی توانند از آن استفاده کنند. چرا که ممکن است تمام فواید گلوتامین به یک باره موجب آسیب به بدن شود. توصیه می‌شود حتما قبل از مصرف گلوتامین، با پزشک مشورت کنید. افراد زیر از جمله افرادی هستند که نمی توانند از مکمل گلوتامین استفاده کنند:

 • بیماری کبد
 • بیماری کلیوی
 • حاملگی: آعلب توصیه می‌شود که مادران باردار از گلوتامین استفاده نکنند. چرا که ممکن است برای جنین خطرآفرین باشد. بهتر است در صورت مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
 • شیردهی: امکان وارد شدن گلوتامین درون شیر مادر وجود دارد. مادرانی که به نوزاد شیر می‌دهند ، بدون نظر پزشک از این دارو استفاده نکنند.

رابطه مستقیم گلوتامین با لاغری

گلوتامین جز فراوان‌ترین آمینو اسیدهای موجود در بدن است. با مصرف بهترین مکمل گلوتامین برای لاغری، می‌توانید مقدار آمینواسیدها را نیز افزایش دهید. مصرف مکمل گلوتامین  و لاغری رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اما باید توجه کنید که نباید در مصرف گلوتامین زیاده‌روی کرد. البته بالا بودن دوز گلوتامین، عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند، اما در مواردی مشاهده شده که در صورت طولانی بودن دوره مصرف، علائمی مانند سرگیجه، آبریزش، خشکی دهان و شکم درد نیز پدیدار می‌شود. صورت راهنمایی بیشتر در رابطه با مکمل‌های ورزشی از جمله مکمل گلوتامین با مشاوران پژمان مکمل تماس بگیرید.

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *