مجلات سلامتی

اثر مثبت مصرف مکمل کافئین برای بدنسازی در کاهش وزن

تاثیر مکمل کافئین برای بدنسازی

مکمل‌ها تاثیر بسزایی بهبود عملکرد بدن دارند. انواع متنوعی دارند که براساس نیاز بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. کافئین در برخی از نوشیدنی‌های روزمره به‌کار رفته است که اغلب عموم مردم آن‌ها را میل می‌کنند. کافئین برای ساخت مکمل‌های ورزشی نیز استفاده می‌شوند که تاثیرات مختلفی بر سلامت بدن می‌گذارند.

مکمل کافئین چیست

مکمل کافئین یکی از صدها مکمل ورزشی است که تاثیرات مثبت و منفی بسیاری بر عملکرد و سلامتی بدن می‌گذارد. کافئین به کار رفته به‌عنوان یک محرک طبیعی عمل کرده و انرژی مضاعفی به بدن می‌بخشد. به همین جهت بعد از مصرف مکمل کافئین حس خستگی کمتری خواهید داشت.

بهترین زمان مصرف مکمل کافئین برای بدنسازی

زمان مصرف مکمل کافئین بسیار حائز اهمیت است. زمان آن باید به گونه‌ای باشد که مکمل پس از مصرف توسط جریان خون سریعا جذب شود تا بتواند با مهار انتقال‌دهنده‌های عصبی حس جنب‌و‌جوش را در شما ایجاد کند. بهترین زمان مصرف آن ۱ الی ۲ قبل تمرین است. استفاده در این بازه زمانی باعث می‌شود تا حداکثر ۲ ساعت بعد از تمرین اثر همچنان در بدن شما باقی بماند همچنین شما را در حین انجام فعالیت ورزشی سرحال و پرانرژی می‌کند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر سانس ورزشی شما در شب است مصرف مکمل کافئین ممکن است سیستم خواب شما را تغییر دهد.

مزایای مکمل کافئین برای بدنسازی

مکمل کافئین باعث افزایش آدرنالین بدن می‌شود به همین جهت چربی سوزی را افزایش می‌دهد. درواقع سبب آزاد شدن اسیدهای چربی جدا کرده و‌ آن‌ها را در بدن آزاد می‌کند. کافئین موجود در مکمل باعث بهبود عملکرد بدن، تقویت حافظه، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش سطح انرژی، کاهش حس درد بعد از تمرین و تقویت سیستم بدنی شده که بجز این موارد تاثیرات مفید دیگری نیز بر بدن دارد. آن‌ها را برای شما بررسی می‌کنیم:
بهبود عملکرد سیستم عصبی: با مصرف مکمل کافئین و جذب آن توسط خون تاثیر مثبتی بر سیستم عصبی مغز گذاشته شده و باعث افزایش تمرکزمی‌شود.
افزایش ترشح هورمون: باعث افزایش ترشح هورمون آدرنالین می‌شود در نتیجه فعالیت، چربی سوزی و انرژی بدن بالا رفته متقابلا حس خستگی کمتر می‌شود.
ریکاوری بدن: یکی از مهم‌ترین فواید مصرف مکمل کافئین برای بدنسازی ریکاوری بدن بعد از تمرین است. بالطبع ورزش‌های قدرتی آسیب‌های مختلفی به عضلات وارد می‌کنند که بعد از تمرین نیاز به بهبود آسیب، درد و ریکاوری آن افزایش پیدا می‌کند. مصرف کافئین قدرت عضلات را تا ۴۸الی۷۲ ساعت بعد از تمرین افزایش می‌دهد.

افزایش عملکرد استقامتی

کافئین موجود در مکمل‌های ورزشی بسته به مقدار مصرفی که دارند تاثیر مهمی بر استقامت ورزشکاران می‌گذارد که باعث می‌شود تمرینات قدرتی را بهتر انجام دهند و انرژی بیشتری ذخیره کنند.

نحوه مصرف مکمل کافئین برای بدنسازی

نحوه مصذف مکمل کافئین برای بدنسازی

مکمل کافئین تاثیر چشمگیری بر افزایش انرژی و استقامت بدنی ورزشکاران می‌کذارد همچنین کاهش وزن را سریع‌تر کرده که همین امر موجب محبوبیت بیش از حد مصرف این مکمل جادویی شده است. اما نکته حائز اهمیتی که وجود دارد نحوه مصرف آن است که توصیه می‌شود ظهر به بعد استفاده نشود زیرا تاثیر مستقیمی بر بی‌خوابی شما خواهد گذاشت و از طرفی انرژی شما تحلیل رفته و آسیب‌های جدی را به همراه خواهد داشت. مقدار مصرف مکمل کافئین برای بدنسازی در بین افراد بسته به برنامه ورزشی و سیستم بدنی آن‌ها متفاوت است اما به‌صورت تقریبی بهتر است ۲۰۰الی۴۰۰ میلی‌گرم ۶۰تا۹۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف شود. به این شیوه حتی بعد از تمرین تا ساعت‌ها تاثیر آن بر بدن شما باقی خواهد ماند. توجه داشته باشید که اگر بیشتر از ۴۰۰ میلی‌گرم مصرف شود ممکن است دچار عارضه‌هایی مثل: حالت‌تهوع، نامنظم شدن ضربان قلب، افزایش ضربان قلب لرزش عضلانی و از دست دادن حفظ تعادل را به دنبال داشته باشد.اثیر مصرف مکمل کافئین بر کاهش دردهای عضلانی

از جمله مشکلات همیشگی افراد ورزشکار تحمل دردهای عضلانی بعد از تمرین است که گاهی بسیار سخت و طاقت فرساست. درد عضلانی به دلیل تجمع اسیدلاکتیک ایجاد می‌شود که مصرف کافئین باعث کاهش این تجمع در نتیجه بهبود احساس درد در بدن می‌شود که می‌تواند بدن شما را برای جلسات بعدی تمرین ورزشی آماده کند.

چه افرادی نباید مکمل کافئین مصرف کنند

مکمل کافئین برای تمامی افراد مناسب نیست بهتر است قبل از مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنید تا حین مصرف آن عارضه جدی برای شما ایجاد نشود. در زیر به بررسی این موضوع می‌پردازینم.

 • خانم‌های باردار
 • افرادی که نسبت به مصرف کافئین حساس هستند و ممکن است باعث ایجاد تپش قلب و اضطراب مضاعف در آن‌ها شود.
 • افرادی که دچار سردردهای میگرنی هستند مصرف مکمل کافئین ممکن است تاثیر منفی بر این مشکل بگذارد و تعداد سردردها رو افزایش دهد.
 • افرادی در رده سنی پایین(کودک و نوجوان) نباید کافئین مصرف کنند.
 • از آنجایی که مکمل کافئین احتمال ایجاد زخم معده را افزایش می‌دهد، افرادی با این مشکل بهتر است این مکمل را مصرف نکنند.
 • خانم‌هایی که قصد بارداری دارند.
 • افرادی با بیماری‌های قلبی نباید آن را مصرف کنند زیرا مکمل قهوه باعث افزایش آدرنالین بدن در نتیجه افزایش ضربان قلب می‌شود به همین دلیل مصرف آن ریسک بالایی دارد.
 • افرادی با فشار‌خون بالا

عوارض مکمل کافئین برای بدنسازی

مصرف مکمل کافئین برای بدنسازی در کنار مزایای بسیار، یکسری مضرات نیز به همراه دارد. قبل از مصرف این مکمل مهم است که حتما با پزشک خود یا مربی بدنسازی حرفه‌ای و با تجربه مشورت کنید تا مشکلی حادی برای شما ایجاد نشود. در زیر به شرح برخی از این موارد می‌پردازیم.

 • از شایع‌ترین عوارض آن بهم خوردن سیستم خوابی ورزشکاران است. و بی‌خوابی به دنبال خودش عوارض دیگری را به همراه خواهد داشت حدالامکان بهتر است قبل از ظهر مصرف شود تا این عارضه کمتر خودش را نشان دهد.
 • مصرف این مکمل در تمرینات قدرتی سطح اشتهای بدن را پایین می‌آورد در نتیجه در اثر این بی‌اشتهایی بدن دچار بی‌آبی و کمبود مواد مغذی می‌شود.
 • بدنسازان به افزایش وزن و رشد عضلات نیاز دارند. اما مکمل کافئین از افزایش وزن جلوگیری می‌کند در نتیجه در عضله‌ سازی مخصوصا عضلات شکم مشکل ایجاد می‌شود.
 • مکمل کافئین به دلیل حس وابستگی که در شما ایجاد می‌کند مصرف شما را بالا می‌برد و ممکن است دچار مشکلات گوارشی از جمله زخم معده بشوید.

تاثیرات مصرف مکمل کافئین بر لاغری

مکمل کافئین برای لاغری

مکمل کافئین زمانی که جذب خون می‌شود آدرنالین بدن و همچنین ترشح چربی‌هایی که در بدن ذخیره شده‌اند را افزایش می‌دهد درنتیجه فرد پر جنب‌و‌جوش‌تر می‌شود به همین سبب چربی‌ سوزی بدن افزایش پیدا می‌کند. اگر بعد از مصرف این مکمل فعالیت‌هایی که باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند را انجام دهید فرایند چربی سوزی چند برابر خواهد شد. مصرف مکمل کافئین برای لاغری افزایش وزن را محدود می‌کند که همین باعث کاهش وزن می‌شود.
پس اگر قصد کاهش وزن دارید استفاده از مکمل کافئین ۱ساعت قبل از تمرین می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر کاهش وزن شما بگذارد. هم چنین می توانید از مکمل فیبر برای لاغری درکنار کافئین مصرف کنید.

معرفی بهترین قرص کافئین در بدنسازی برای کاهش وزن

مکمل‌های مختلفی در بازار جهت کاهش وزن و لاغری عرضه می‌شوند که از بهترین‌های آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مکمل کافئین ساپلند ۲۰۰ میلی‌گرم | ۶۰۰ قرص
 • مکمل کافئین ۲۰۰ استلانوتریشن | ۹۰کپسول | ۹۰ سروینگ

خرید مکمل کافئین برای بدنسازی

مکمل کافئین باعث می‌شود تا شما حس بهتری هنگاورزش کردن داشته باشد زیرا باعث افزایش ترشح هورمون آدرنالین شده که نیروی مضاعفی به شما منتقل می‌کند تا با استقامت بیشتری فعالیت بدنی خود را انجام دهید. قبل از مصرف حتما مزایا و معایب آن را با دقت بررسی کرده و با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. اگر می‌خواهید روند کاهش وزن شما در کنار فعالیت بدنی افزایش پیدا کند مکمل کافئین گزینه عالی برای شماست در صورتی که از بیماری قلبی و گوارشی رنج نبرید زیرا علاوه بر افزایش ضربان قلب باعث افزایش ترشح اسید معده در نتیجه ایجاد زخم معده می‌‌شود. مکمل‌ و قرص کافئین را حتما از فروشگاه معتبری خریداری کنید تا تقلبی نباشند.
برای خرید قرص کافئین بدنسازی می‌توانید به سایت پژمان مکمل مراجعه کنید.

امتیاز دهید post

درباره پژمان جاهدان

پژمان جاهدان متولد 20 دی 1373 می باشد که دارای تحصیلات دانشگاهی با مدرک لیسانس تربیت بدنی است. وی با 20 سال سابقه درخشان در زمینه ورزش حرفه ای فعالیت دارد. آقای جاهدان از سال 96 فعالیت خود را در فروش مکمل شروع کرده و تخصص او در حوزه مکمل های ورزشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *